Szalunki sulejówek

Szalunki – wszystko, co należałoby o nich wiedzieć

Pojęcie szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany ustanawiający obiekt charakterystyki w niniejszym poradniku określany jest prawidłowo takim synonimem. Łączy się to bowiem z faktem, iż szalunek kreowany jest w większości wypadków z użyciem różnorodnych szczegółów konstrukcyjnych robionych z drzewa. Do tworzania deskowania użytkowane są wielorakie gatunki. Jeżeli jednakże zależy nam na szalunku naprawdę trwałym, mocnym i co nadzwyczaj istotne – niezłomnym na szereg rozmaitych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dziedzinie budownictwa bardzo często występuje też zwykłe określenie deskówka lub szalówka. W praktyce są to szczególne formy wytwarzane po to, aby przypisać kontury mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja konstruowana na stałe, ale typowa forma chwilowego użytku. Robi się ją z użyciem wyżej wspomnianego drewna albo w bardziej fachowych przypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne realne typy towarów. Szalowanie niekiedy przeprowadza się z wykorzystaniem płyt – na przykład realizowanych z wiórów drewnianych czy też klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są wymagane przy wykonywaniu różnorodnych konstrukcji z betonu bądź żelbetonu. Często służą one dodatkowo harmonijnemu zrealizowaniu prefabrykatów przeróżnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno powierzchowność, jak i przebieg tworzenia i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wydziela się ich parę tradycyjnych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka produkowana na jeden raz. W wielu przypadkach jednakże elementy wchodzące w skład takiej odmiany zostają zastosowane wielokrotnie. Cała konstrukcja zaś jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie stosunkowo małych konstrukcji i takich, które odznaczają się niestandardowymi konturami. Następnym intrygującym rodzajem są szalunki inwentaryzowane- produkowane z zastosowaniem części wielokrotnego zużytkowania. 
Patrząc tymczasem na aspekt wykorzystywania deskówek, wyróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów bądź ścian posiadających typową budowę szkieletową, wydziela się dwa reprezentatywne rodzaje szalunków- pełne i niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.