Brukarstwo radzionków

Brukarstwo

W sektorze budownictwa da się spotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co w sumie oznacza ta fraza? Zanim dowiemy się czym jest brukarstwo, należy odpowiedzieć na pytanie czym jest właściwie bruk. Mianowicie bruk to zwyczajnie nawierzchnia ulicy, chodnika czy placu. Utwardzona jest ona za sprawą ciasno przylegającym do siebie kamieniom czy też kostkom. Znając termin bruk, można teraz z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z dziedzin zaliczanych do przemysłu budowlanego, a szczególnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza przystają w szczególności prace takie jak: rozbieranie, brukowania a także poprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp lub chodników. Brukarz odpowiedzialny jest również za rozmieszczanie kostki brukowej w wyżej wyszczególnionych miejscach. Przed przystąpieniem do kreowania kostki, trzeba przygotować nawierzchnię. Powinno się wyrównać podłoże, a samą powierzchnię kładzie się na przygotowanej najpierw podbudowie składającej się z piasku oraz tłucznia.
              Jednym z podstawowych surowców koniecznych w brukarstwie jest kostka brukowa. Posiada ona rozmaity kaliber a także kontur. Może być stworzona z takiego tworzywa jak: obrobiony kamień, ceramika, beton bądź kamień polny. W wypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową albo bazaltową. Jeśli rozchodzi się o ceramikę, użytkowana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, by powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny można także spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny stosowany był mniej więcej do lat 50. Był to niedrogi surowiec i łatwo dostępny, jednakże jego przypadkowy kształt powodował nierówną powierzchnię i zdecydowanie utrudniało to przykładowo jazdę autem.
              jeżeli tylko chodzi o kostki brukowe, są one z reguły użytkowane w obecnych czasach. Realizowane z mieszanki betonu, realizowane są one metodą wibroprasowania. Taka kostka kreowana jest w różnorodnych grubościach, w zależności od tego, gdzie ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników użytkuje się grubość 4 cm, a na nawierzchniach, gdzie odbywa się spory ruch użytkuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.