Szalunki tyczyn

Szalunki – wszystko, co należałoby o nich wiedzieć

Słowo szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany ustanawiający przedmiot charakterystyki w niniejszym poradniku cechowany jest poprawnie takim synonimem. Jednoczy się to bowiem z faktem, iż szalunek konstruowany jest w większości przypadków z zastosowaniem rozmaitych modułów konstrukcyjnych produkowanych z drewna. Do robienia deskowania używane są wielorakie gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku w rzeczywistości trwałym, odpornym i co bardzo ważne – odpornym na szereg przeróżnych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe funkcjonowanie czynników zewnętrznych, trzeba zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W sferze budownictwa bardzo często pojawia się także potoczne określenie deskówka bądź szalówka. W rutynie są to rzadkie formy kreowane po to, żeby dodawać zarysy mieszance betonowej. Nie jest to struktura stawiana na stałe, ale typowa forma chwilowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drzewa albo w bardziej doświadczonych przypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne realne rodzaje budulców. Szalowanie nieraz wykonuje się z wykorzystaniem płyt – na przykład wykonywanych z wiórów drewnianych bądź klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy wykonywaniu różnych struktur z betonu albo żelbetonu. Często służą one też słusznemu wykonaniu prefabrykatów przeróżnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i procedurę robienia i co za tym idzie – odpowiednie wykorzystanie szalunków, wyróżnia się ich parę standardowych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć warto w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka robiona na jeden raz. Nierzadko jednakże elementy wchodzące w skład takiej odmiany zostają zastosowane wielokrotnie. Cała konstrukcja zaś jest jednokrotna. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie stosunkowo małych konstrukcji i takich, które odznaczają się niestandardowymi zarysami. Następnym intrygującym rodzajem są szalunki inwentaryzowane- robione z wdrożeniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc zaś na atrybut użytkowania deskówek, rozróżnia się szalunki przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy też ścian mających pospolitą budowę szkieletową, wydziela się dwa specyficzne typy szalunków- pełne oraz niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.