Drabina jaworzno

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się czasami pracować na wysokości przy własnym domku czy też zbierać plony z drzew owocowych? Co byś zdziałał, gdybyś nie miał tak cudownego sprzętu, którym jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w kolosalnym stopniu upraszcza dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Realizowana jest z różnych typów tworzyw (do na ogół napotykanych przystaje drzewo i metal). Te większe na ogół pojawiają w wersji składanej, co w znacznym stopniu upraszcza ich transport. Dodatkowo zaprzątają o wiele mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (w wielu przypadkach urządzone są też dwie mniejsze dla podtrzymania prawidłowej równowagi) oraz szczeble. Ich reprezentatywną cechą jest fakt, iż realizują one dwie funkcje – w pierwszej kolejności służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyposażeniem ekip budowlanych, lecz nie tylko. Wielokrotnie są instalowane również w górach, ażeby w jak najskuteczniejszy sposób uprościć wędrowcom wspinanie się na strome górzyste szlaki. 
  Specjalną uwagę na swoje bezpieczeństwo muszą zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drzewa (przede wszystkim, gdy jest ona przechowywana na ożywczym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły fragment i nadszarpnięcie powierzchni przez owady może wieść do znacznego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najczęściej spotykanych rodzajów drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew a także schody. 
  Istotne jest aby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził wielokrotnie czy jest statyczna oraz by schodzić i wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Bardzo kluczowe jest również to, aby wybrać jak najbardziej stosowne podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach warto stosować dodatkowy sprzęt, który uratuje nas przed prawdopodobnym upadkiem. Oprócz tego warto wiedzieć, że drabiny profesjonalne muszą co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Ażeby uniknąć wypadku nie można osobiście przerabiać lub wydłużać drabiny. Wydawać się może to klarowne niemniej jednak pracując na wysokości należy koniecznie pamiętać o robieniu przerw minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wymienionych zasadach użytkowania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą radością.


Możliwość komentowania jest wyłączona.