Drabina gubin

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się czasem pracować na wysokości przy osobistym domku bądź zbierać plony z drzew owocowych? Co byś uczynił, gdybyś nie miał tak cudownego sprzętu, jakim jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w istotnym stopniu ułatwia dostanie się przez nas na niewielkie wysokości. Wykonywana jest z różnych rodzajów tworzyw (do z reguły napotykanych przynależy drzewo oraz metal). Te większe zazwyczaj są w wersji składanej, co w dużej mierze upraszcza ich transport. Dodatkowo pochłaniają mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (często zaopatrzone są także dwie mniejsze dla utrzymania prawidłowej równowagi) oraz szczeble. Ich reprezentatywną cechą jest fakt, iż realizują one dwie funkcje – po pierwsze służą nam jako coś, za co chwytamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyekwipowaniem ekip budowlanych, jednakże nie tylko. Po wielokroć są instalowane także w górach, by w jak najskuteczniejszy sposób uprościć turystom wspinanie się na strome górzyste szlaki. 
  Wyjątkową uwagę na swoje bezpieczeństwo muszą zwrócić posiadacze drabiny utworzonej z drewna (przede wszystkim, gdy jest ona trzymana na orzeźwiającym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły element a także nadszarpnięcie nawierzchni przez owady może wieść do sporego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najczęściej spotykanych rodzajów drabin przynależą: hakowa, pożarnicza, ostrew i schody. 
  Istotne jest aby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził wielokrotnie czy jest statyczna oraz by schodzić a także wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Bardzo istotne jest dodatkowo to, by wybrać jak najbardziej należyte podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach należy używać dodatkowy sprzęt, który uratuje nas przed ewentualnym upadkiem. Na domiar tego należy wiedzieć, że drabiny fachowe powinny co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Aby ustrzec się wypadku nie powinno się samodzielnie przekształcać lub wydłużać drabiny. Wydawać się może to klarowne ale pracując na wysokości trzeba koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wyszczególnionych maksymach korzystania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą przyjemnością.


Możliwość komentowania jest wyłączona.