Brukarstwo gryfice

Brukarstwo

W sektorze budownictwa można spotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co w sumie oznacza ta hasło? Zanim dowiemy się czym jest brukarstwo, warto odpowiedzieć na pytanie czym jest właściwie bruk. Mianowicie bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, chodnika lub placu. Utwardzona jest ona za sprawą ciasno przylegającym do siebie kamieniom lub kostkom. Znając pojęcie bruk, można w tej chwili z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z domen kwalifikowanych do przemysłu budowlanego, a dokładnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza przynależą między innymi prace takie jak: demontowanie, brukowania a także naprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp bądź chodników. Brukarz odpowiedzialny jest też za rozmieszczanie kostki brukowej w wyżej wymienionych miejscach. Przed przystąpieniem do układania kostki, wypada przygotować powierzchnię. Wypada wyrównać podłoże, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej wcześniej podbudowie składającej się z piasku a także tłucznia.
              Jednym z fundamentalnych artykułów korzystnych w brukarstwie jest kostka brukowa. Posiada ona przeróżny format oraz zarys. Może być stworzona z takiego podłoża jak: obrobiony kamień, ceramika, beton lub kamień polny. W przypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową albo bazaltową. Jeśli chodzi o ceramikę, wykorzystywana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, aby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny da się również spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny wykorzystywany był plus minus do lat 50. Był to tani surowiec i łatwo dostępny, jednakże jego przypadkowy kształt wywoływał nierówną nawierzchnię i stanowczo blokowało to na przykład jazdę samochodem.
              Jeśli rozchodzi się o kostki brukowe, są one na ogół wykorzystywane we współczesnych czasach. Osiągane z mieszaniny betonu, robione są one metodą wibroprasowania. Taka kostka tworzona jest w różnorodnych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników stosuje się grubość 4 cm, a na nawierzchniach, gdzie jest wielki ruch użytkuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.